Dwa indeksy wyszukiwarki Google – co to znaczy?

Google poinformowało oficjalnie swoich użytkowników, że trwają pracę nad dwa osobnymi indeksami wyszukiwarki. Oznacza to, że na komputerze stacjonarnym czy laptopie mogą występować zupełnie inne wyniki niż na komórkach czy tabletach. Ważną informacją jest również fakt, że indeks mobilny (wyniki mobilne) będą priorytetowe. Co to oznacza? O tym poniżej…

Dwa indeksy wyszukiwarki Google

Google jeszcze kilka lat temu przepowiadało, że smartfony i tablety staną nie głównym źródłem informacji. Konsekwencją tych słów był wzrost zapytań wyszukiwarki z tych urządzeń. Kilkanaście miesięcy temu Google opublikowało także raport z które wynika, że wartość osób które korzystają z Google na smartfonach czy tabletach przewyższyło użytkowników korzystających z usług Google na komputerach stacjonarnych czy laptopach.
Naturalnym krokiem Google było stworzenie osobnego indeksu na komórki. Oczywiście, żeby strony mogły się pojawiać w tym zestawieniu wyników wyszukiwania warunkiem było, jest i będzie posiadanie wersji mobilnej bądź responsywnej strony.

Rozwój rynku mobile

Google dostrzegając potencjał i szybki rozwój branży smartfonów czy tabletów skupić się głównie chce na tych właśnie użytkownikach korzystających z tych urządzeń. To właśnie indeks mobilny ma być bardzo mocno rozwijany i możemy się spodziewać dużych zmian na przestrzeni najbliższych miesięcy.
Trochę inaczej sprawa się ma z indeksem deskopowym. Ma być on rzadziej aktualizowany jednak w żaden sposób Google nie będzie go porzucać (oczywiście to jest stanowisko Google na tą chwilę).

Oddzielny indeks dla wyszukiwań deskopowych a mobilnych może różnić się w bardzo dużym procencie. Na komputerach nasza strona może być wysoko natomiast na mobilnych może znajdować się daleko w tyle. Posiadanie wersji mobilnej bądź responsywnej aktualnie jest już standardem i strona wykonana w tym standardzie będzie dostępna w dwóch indeksach jednak w przypadku pozycjonowania działania będą musiały podejmowane być w różnych płaszczyznach, żeby uzyskać zbliżone do siebie wyniki zapytań na dane hasło. Wszystko jednak czas pokaże…

Zobacz inne publikacje: